Familiekoncert: Vi finder på

Kom med ind i musikkens maskinrum til koncerten VI FINDER PÅ og lær hvad musik er, og hvordan den bliver til gennem leg! Det bliver en koncert med fokus på den kreative musikalske proces, hvor børnene skaber lyduniverser og finder på ord, rim, rytmer og bevægelser. Resultatet bliver en 7 meter lang sang!🎶🥁🎹

Koncerten har spillet for fulde huse i DR Musikariet flere gange, og har rejst hele Danmark rundt med Levende Musik i Skolen.

OM KONCERTEN:

Anna Kruse og Kirsten Juul Seidenfaden ønsker med koncerten at vise børn og voksne, hvordan man med enkle idéer og elementer kan skabe en verden af bevægelse, ord, melodier og leg. Med udgangspunkt i cirkler, trekanter og firkanter skal børnene lave lyd-universer, som senere skal bruges til en fælles komposition.

Anna og Kirsten synger og spiller egne kompositioner, der på forskellig vis inviterer børnene til at finde på ord, rim, toner, rytmer og bevægelser. På den måde bliver børnene i allerhøjeste grad medskabere af det værk, vi i sidste ende “filmer eller optager” til senere inspiration og glæde.

Følg artisten

Dato: Søndag 2. februar 2025

Tid: kl. 11.00

Pris: 85kr.

Sted: Toldkammeret – Find vej

Døre: kl. 10.30

Varighed: ca. 60 min

Placering: Ståpladser og siddepladser

Kategori: Musik

Square 1080x1080 Vifinderpaa
LF logo solo yellow

Koncerten er en del af Liveforbundet. Live-koncerter på abonnement.
Opret gratis bruger på liveforbundet.dk

LF logo solo yellow

Koncerten er en del af Liveforbundet. Live-koncerter på abonnement.
Opret gratis bruger på liveforbundet.dk

Kommende koncerter i Liveforbundet

Koncerten er støttet af

SKF logo black slim

En del af Liveforbundet

LF logo pos horisontal