Alle 12 deltagere i Popkorn Nordic har nu været ude og spille på ét af de seks samarbejdende spillesteder. I år består turnéen af seks venues, hvor hver koncertaften byder på fire forskellige acts – en hel aften fyldt med ny musik og stærke liveoplevelser.
Hver deltager spiller to koncerter på to forskellige spillesteder, og vi er nu nået til et punkt, hvor fire af deltagerne har afsluttet deres live-performances. Den 2. oktober besøgte vi nemlig det fjerde spillested, og dermed har otte deltagere stadig én koncert tilbage.
De sidste to spillesteder på turnéen er Richter og Loppen, og vi glæder os helt vildt!
- Richter: 23. oktober
- Loppen: 26. oktober
Mellem koncerterne møder alle deltagere performance coach Mike Wind, som i år arbejder med alle 12 acts for at styrke deres udtryk og sceneperformance.
Når vi har været forbi Richter og Loppen, afsluttes den livebaserede del af Popkorn Nordic-forløbet. Herefter går vi i gang med en række workshops, hvor deltagerne får indsigt i musikbranchen bag scenen – alt det man ikke nødvendigvis oplever under en koncert. På workshopdagene møder deltagerne aktører fra branchen, og får mulighed for at udvide deres netværk og få ny viden.
Foto: Thinkalike.dk
















