Tag med på en fascinerende musikalsk rejse ind i det brasilianske musikunivers, når Liveforbundet i april præsenterer Dominique & Jesper Hedegaard Sound of Brasil.
I Brasilien har Dominique allerede markeret sig med sin vokale virtuositet, da hun deltog i THE VOICE BRASIL. Jesper Hedegaard har viet sit liv til den brasilianske musiktradition og
har i mere end fire årtier akkompagneret akkompagnere flere af Brasiliens fremmeste musikere i Brasilien, Portugal og i Danmark, herunder ikoner som Miúcha og Zezé Motta.
Foruden Dominique og Jesper Hedegaard består holdet på scenen af de fremragende brasilianske musikere, Rômulo Duarte og Ale Damasceno, som har spillet med de største artister i Brasilien, samt den danske solist Alexander Kraglund, som har modtaget stor andekendelse for sin tilgang til brasiliansk musik.
Repertoiret byder på sange af Arlindo Cruz, Ivan Lins, Djavan, David Feldman, Arismar do Espírito Santo og originale kompositioner af Jesper Hedegaard og Dominique, herunder Samba, Baião, Samba-canção samt brasilianske sange og instrumentalkompositioner med vokal.